Průjmové stavy a homogenita selat

PREVENCE STŘEVNÍCH ONEMOCNĚNÍ U SELAT

Na rozdíl od lidí, selata nedostávají žádné mateřské imunoglobuliny přes placentu. Proto je životně důležité, aby selata dostala mateřské protilátky přes kolostrum co nejdříve po narození. Jinak jsou zranitelnější vůči nemocem v jejich raných stádiích života. Hladina imunoglobulinů v kolostru a schopnost střeva selete k přímému přenosu do krevního oběhu s hodinami po porodu rychle klesá (viz tabulka)

Dnešní hyperprolifické mateřské linie prasat jsou schopna rodit již od 1. vrhu vysoký počet selat, a to v různém stadiu vývoje:

Malá selata pod 1 kg nyní tvoří až 23% selat vrhu a jsou typická malými zásobami glykogenu, hrozí jim tedy:

– rychlá ztráta aktivity po narození (vyčerpání energetických rezerv)

– nižší nebo žádný příjem kolostra od matky (náchylnost ke střevním a jiným potížím a vyšší mortalitě do 36 h po narození)

Pro záchranu těchto selat je nutné zajistit příjem kolostra (protilátek) od matky. Dalším zdrojem vysoce stravitelného kolostra s IGY protilátkami proti prasečím patogenům a obsahem rehydratujících minerálních látek a aminokyselin je PROFIMILK IMUNO.

Selata v rámci ošetření po porodu je vhodné vysušit a dezinfikovat DELTASEC, aby nedošlo k podchlazení a rychlé ztrátě teploty a aktivity. Selata následně uložíme do hnízda s tepelným zdrojem (37-38oC).

Pasivní imunizaci (viz obrázek) a ochranu selat proti celé škále prasečích patogenů zajistí perorální aplikace GLOBIGEN PIG DOSER

Pro vývoj, mortalitu a celoživotní užitkovost selat má klíčovou roli napojení a příjem sušiny u selat v post-kolostrálním období. Hypertonický ŽIVOTABUDIČ GREENTONIC byl vyvinut pro účely rychlého návyku selat na příjem tekutin a následně sušiny z vhodného krmítka. Zároveň omezuje průjmy u selat a zvyšuje odolnost organismu proti patogenům, při podávání do 6.-8. dne a následně kolem odstavu lze výrazně zlepšit homogenitu selat uvnitř vrhu.

Průjmové stavy různého původu lze účinně řešit podáním PROFITAN. PROFITAN GEL je balen po 250 ml s perorálním dávkovačem a kromě aktivního uhlí zahrnuje i zdroje energie, MCFA a taninu a je vhodný i pro selata po kolostrálním období.